torsdag 6 november 2014

Räkna med bråk

I dag vi har lärt oss hur man räkna med bråk och vi använt olika formen med materialet att räkna med. Till exempel , 

Om jag multiplicerar både täljaren och nämnaren med samma tal så kallas det att förlänga. 




Om jag dividerar både täljaren och nämnaren med samma tal så kallas det att förkorta.

Jag har räknat ofta med bråk när jag ska laga mat eller baka eller dela på nånting . 

Jag har använt ofta av  räkna med bråk tidigare när det handla om dela nånting  from en helt till  många delar. I framtiden jag kan räkna med bråk fortare om jag ska räkna på nånting som handlar om bråk.

torsdag 16 oktober 2014

bedömningsmall:Uppgifter med kontext

1. Jag har bokat 3 pizzor till Alice, Mark, och Siriporn vem som har kvar mest på de pizzorna och tänker på bråk ?
















2. Jag har jobbat 62 timma och får 109 per timma hur mycket får jag lön om jag betala 30%  till skatt.

torsdag 9 oktober 2014

Matematikuppgift med kontext

Kontextrika matematikuppgifter.



Dagens laboration handlar om hur vi kan arbeta för att hitta en strategi för att lösa tal med mycket text. Sådana tal kallas kontextrika uppgifter.

När vi löser en matematikuppgift med mycket text ska vi arbeta efter nedanstående frågor för att på så sätt hitta en strategi som fungerar i alla sammanhang.

  • Läs igenom hela texten noggrant.
  • Stryk under frågan i texten. Vad frågas det efter?
  • Ringa in viktig information i texten. Skriv upp informationen!
  • Red ut oklarheter som svåra ord eller begrepp.
  • Identifiera vilken information som du behöver för att svara på frågan. Har vi all information?
  • Enhetsomvandla om du behöver det.
  • Bestäm det räknesätt som du behöver för att lösa uppgiften. 
  • Lös uppgiften! Använd ett korrekt skrivsätt och korrekta matematiska termer.
  • Skriv ett svar!

När vi hittat en strategi som fungerar ska du själv välja en ny uppgift. Nu ska du skriva en instruktion så att dina kompisar förstår hur du tänkte när du löste uppgiften. Du kan följa de punkter som finns här på sidan.      


torsdag 2 oktober 2014

Träna mera på laborationen



I dag jag och mina kompisar vara tränade på laborationen. Jag fotograferade 3 bilder och de tre heter en kvadrat, en rektangel och en cirkel. Min grupp har varit tre person som heter Thwe Thwe Oo, Shokofe och jag Siriporn. Vi gick runt i skolan och vi sökte alla formen och till slut  hittade vi de tre. Jag och mina kompisar spelade också med kort för att gissade vad som stånd på  kort. Vi lärts sig mycket idag på olika laboration till exempel parallellogram, romb, likbent triangel, liksidig triangel.


                   
Lotte som ritade på tavla och förklarade för oss . Vi förstånd mer och mer.

torsdag 11 september 2014

De fyra räknesätten


  Vi har idag diskutera de fyra räknesätten. Det är + addition , -subtraktion -, multiplikation *, och / division .

Det var spännande och kul. 
först lade vi ut en mängd kort på bordet korten handlade om de fyra räknesätt exempel, olika siffror, tal, matte ord och symboler.

Sedan delade gruppen upp korten i val fri höger. Därefter delades korten in fyra grupper som var och en speglade ett räknesätt.

Till grupper multiplicera och symbolerna,  +  -  *  /.
+ Addera,summera,addition,summa,plus.
- subtrahera,subtraktion,differens,skillnad,minus.
* multiplicera,multiplikation,produkt,gånger, multiplikationstabell.
/ dividera,kvot,bråkstreck,täljare,nämnare,olika typer av frågor.

Vissa av de matematiska uttrycka kunde jag på mitt språk men inte så bra som det skulle.

Nu håller jag på att lära mig mera på matte ord på svenska och jag vill tränar så kanske jag blir duktiga i framtiden.     

torsdag 4 september 2014

Attityder till matematik

I dag vi har diskutera om 6 frågor på matematik min grupp har medlemmarna Siriporn, Thwe thwe oo, Katja och Ngun.
1. Vi tycker att man kan inte vara på matematik medfött .
2. Vi tycker inte samma om män är bäst på matematik än kvinnor. Vi tycker att kvinnor och män har olika tanke sätt.
3. Det skulle vara roligt om man kan matematik.
4. Matte är likadan i hela välden över.
5. Ja, att kunna matematik ger makt. Tillexempel...........
6. Vi tycker att vi har varit i matte varje dag till exempel från man vaknar till vi gå och lägger oss.
Till slut vi har diskuterat färdighet och har skrivit på sina blogger.

onsdag 7 maj 2014

Löste matematik och berättelse

 Den 23/ 4 vi har fått uppgifter från våran mates lärare. Det var spännande att fick veta vad man ska göra många uppgifter på matematik. 

först gjorde jag min egen uppgifter och publicerade de på min blogg. Sen löste jag tre uppgifter av mina kasskamarater.

Jag lärde mig mycket på många sätt med alla uppgifter. Det fungerar bra med mina lösningar på vardagen också. Jag har fått tillräckligt kunskaper under laborationerna. 

Tillslut jag är nöjd med min uppgifter och min matematik. Och i framtiden om jag kan mycket mera om matte. 

Jag ska hjälpa mina barn med läxa och lära mig noga med min ekonomi.

torsdag 1 maj 2014

Lösning av kompis uppgift.

Liv med matematik
24*10 +20*17 +20*15 =880
Svar han kommer får belöning 880 kr.

Matematik
15 420 - 6500 = 8920
12000 - 8920 = 3080
Svar hon ska spara mera 3080 kr.

Kämpa med matematik
A. 400 division  16 000 kr  =  0,025 %

B. 400 kr * 12 år = 4800 kr
20 - 7 =  13 år
4800 kr * 13 år = 62 400 kr

Svar hon kommer har pengar i sin konton 62 400 kr när hon bli 20 år gammal.
   





Ny uppgift på matematik

Benjamin  hade ett jobb och fick lön före skatt 20370 kr hon hade betalat skatt  4380 kr  hur mycket prosent av lönen hon hade betalat.

onsdag 23 april 2014

Siriporn ska bygga ett hus i Thailand. Det kosta 600 000 baht. Hon har sparat 1000 kr per månaden i januari 2013. Hur många månader hon måste spara ? 

1 kr cirka 5 baht

1000 kr * 12 år =144,000 kr.

Svar Cirka  12 år.

onsdag 9 april 2014

En del matematiksuppgift

Jag ska bygg ett hus i Thailand. Jag hade lite tom i Thailand som bredvid mina släng.

Först jag måste gör färdigt med tomten. Jag hade betalade för lastbilarna  1 gång den kosta 1500 baht och jag hade tagit 12 gånger. Sedan hade jag färdigt med tomten nu hade jag väntat att marken blev färdigt för att bygga hus.


Jag vill har lite hus som kosta 500.000 baht .Jag vill har 2 sovrum en kök och en toa . Men de som jobba med tegelbyggnad hade sagt till mig att det inte färdigt med de 500.000 baht inte  tillräckligt.Det  blir 700,000 baht. Hur mycket ska jag spara på ett år.


Tillslut jag har sagt till de att jag har inte  så mycket pengar. Jag har planera att det ska inte vara över 600.000 baht.


onsdag 2 april 2014

Uppgift i kontext

Jag läser igenom uppgifter noggrant för att jag vill förstår mera hur jag skulle lösa uppgifter. Jag har nu kommit fram till lösningen på uppgiften.

Exempel:

1. Shan köpte 500 liter jordgubbar av en odlare för 22 kr/liter. På torget sålde han dem för 32 kr/liter. Hur stor blev blev hand förtjänst ?

500 liter

Betalade  22/kr/lite

Sålde för 32kr/liter

32-22=10

10*500 =5000

Svara     Förtjänar blev 5000 kr.


onsdag 19 mars 2014

Matematikfigurer


Den onsdag 2014-03-19 vi hade fått avgift från våran lärare att vi ska lära oss att veta och rita de alla Matematikfigurer . Vi fick kort hur de se ut på figurer av Brigitta. 

Först var jag och Mehrnoosh  i en grupp och lära oss att rita på de figurer. Sedan vi fick veta namnen på de figurers kort.

Vi gick ut från klassrummet för att hitta de grejer som se ut samma figurers på kort. Det var  svårt att hitta de alla figurer i skolan men iallafall vi hade hittat bara några. Till exempel en rektangel, trianglar, cirkel, romb och parallellogrammer.Vi hade några de bildar  på våran blogg.

Tillslut vi fick lära oss nya ord och matematikfigurer hur de kallat. Vi  visste inte vad cirkel eller romb betyder på svenska men nu vi kunde att säga på rätt namn. 

Mina ny ord idag var det de här rund-cirkeln är rund, oval-ägg är ovala, avlång-rummet var avlångt, fyrkantig-bordet var fyrkantigt, trekantig-triangeln är trekantig, rak- linjen var rak, böjd- linjen var böjd, krokig- vägen var krokig ,bred-vägen var bred, smal-vägen var smal, tallriken var djup, en djuptallrik.






onsdag 12 mars 2014

Coop forum var dyrast


I mars 2014 gjorde vi en undersökning av Luleås matvaruaffärer. 



Resultatet visas i diagrammet:

Röd färg: Willys
Blå färg: Ica supermarket
Gul färg: Coop forum

Coop var dyrare med ett pris på 589 kr för matkassen. Mitt emellan pris hade Ica Storheden med 342 kr och affären som var billigast var Willys med pris 306. 


Utgångspunkten var att handla olika livsmedel som vi använder i vardagen. Till exempel 2 kg jasminris kostade 41,90 kr på Coop. Och på Willys kostade 2 kg jasminris 29,90.  Här är inköpslistan:

Tolkning och summerring :
De varor som var billigare eller dyrare det handla om många olika varumärket, mängd ,kvalitet ekologisk, transportresor och affären som nära hemma.T.ex om jag vill handla några paket mjölk jag måste tänker på hur lång tid tar sig till också på bensin för att köra. Så om man vill klara sig med ekonomi då måste man kunde allt om matte.


Matkasse
vara                    varumärke                  Mängd                  Pris                                         Jämförelsepris
jasminris              Ica                              2 kg                     22,90 per kg
olivolja                                                  2 l                          34,90
pasta     ruot.      Ica                             500 g                      11,90
potatis ortens                                        1,5                           9,90                                                                    
ägg   14,90                                            6 st                        14,90                                                                    
mjölk                                                     1 l                         10,50                                                                      
gurka                  Ica                              2 st                        25                                                                    
morötter                                               500 g   ( 200 g)       7,90                                                                    
vitlök                                                     1 st                        2.54                                                                    
kyckling                                                 2 kg                            74,90 ( per 1 kg )                                                                                      
falksalt                                                   500 g ( 600g)        9,90                                                                        
bröd                                           &nbsp

onsdag 5 mars 2014

Pris/Kasse(kr)

I dag på Komvux var jag och Thwe Thwe oo jobbade tillsammans. Först vi val 3 av dem affären som våra klasskamrater undersökning på priset.

Den 13 februari eftersom vi hade gjort färdigt med undersökningen i före veckan.  Vi jämförande mellan de 3 olika pris i mat affärer.

Vi hade ritat diagram med tre olika färg och visade att det blev Coop som var dyrare med pris 589 kr.
Den andra mellan pris var Ica Storheden med pris 342 kr och affären som var billigast var Willy med pris 306 kr.

Till exempel 2 kg jasminris kostade 41,90 kr på Coop. Och på Willys kostade 2 kg jasminris 29,90.  
Jag och min kompis hade jobbat tillsammans och vi färdigt men diagram och vi ska skriva in i sin blogg.

Tillslut fick jag lärt mig på matte hur kunde jag jämförande pris och att bygga Diagram och det var skillnad mellan de olika affärer som visade tidligt diagram.
De varor som var billigare eller dyrare det handla om mångas varumärket, kvalitet, ekologisk, transportresor och affären som nära hemma.
så om man vill klara sig med ekonomi då måste man kunde matte.





söndag 2 mars 2014

Jämför pris i olika mat affären i Luleå

Vi fick avgift från våran lärare för att vi ska kontrollera pris för mat som vi använda varje dag. Först  handlade vi mat i affären som vi bodde närmast hemma. Sen jämförande vi  med olika affären med varandra. Och jag hade val  en affär som hette Nära Källan som var nära min hem.

Efter en vecka kom vi med ett svar i egen hand. Jag brev imponerade att veta om priset.

Coop Forum          = 589,54 kr.
Ica Maxi                = 365,46 kr.
Ica Supermarket    = 360,65 kr.
Ica Nära källan      = 357,89 kr.
Ica Kvantum          =399,71  kr.
Willy Stan              = 443,45 kr.
Ica Storheden        = 342,92 kr.
Coop Björngatan   = 512,48 kr.
Willy Storheden     = 306 kr.

 Det var så skillnad mellan Coop Forum och Willy Storheden.
Tillslut vi hade ett priset från billigast  till dyrare. Den affären som  hade billigast var Willy Storheden  och den affären som var dyrare brev Coop Forum.




    

onsdag 19 februari 2014

Jämförpris alla affären i Luleå (mat)

Jag ska göra en undersökning i en affär för att jämföra pris med mina klasskompisar.
Eftersom vi hade pratat om matte där för vi ska lära oss om mängd, och sen jämför med pris.
Jag ska föra till Ica kallkällan och vi få se vilken affär som är billigast.
Matkasse
vara                    varumärke                  Mängd                  Pris                                         Jämförelsepris

jasminris              Ica                              2 kg                     22,90 per kg

olivolja                                                  2 l                          34,90

pasta     ruot.      Ica                             500 g                      11,90

potatis ortens                                        1,5                           9,90                                                                          
ägg   14,90                                            6 st                        14,90                                                                        
mjölk                                                     1 l                         10,50                                                                          
gurka                  Ica                              2 st                        25                                                                          
morötter                                               500 g   ( 200 g)       7,90                                                                        
vitlök                                                     1 st                        2.54                                                                          
kyckling                                                 2 kg                            74,90 ( per 1 kg )                                                                                            
falksalt                                                   500 g ( 600g)        9,90                                                                          
bröd                                                      1 påse                   25,90                                                                    
ost       hushållsost                                   1 kg                       89,90                                                                                                            
smör                                                       1 p k t                    31,90
       

onsdag 12 februari 2014

Instruktioner: Ett matematiskt lexikon

I dag fick jag vara med en grupp klasskamrater.Med en lärare som heter Jonas.
Förts vi pratade om" enhet meter" allting  man kan meta.
 "Enheter" svara rätt på enhet meter.
Om vi vill meta på hastighet( v) hur fort man får kör bil.Vi räkna med 1( m) eller sekunder.
Vi vill vetta hur mycket massa(innehåll) kött, socker, och ris vi svara med kilogram.
Vi vill vetta hur längd( l )koppen, tv,bilen,och huset  svara rätt är meter.

Sedan vi pratade om exempel på ord till Laboration Ett matematisk lexikon.
Storlek
Större än    Mindre än  Lika med
>                 <               =
6>              3<6            2.3=6

Mer            Mest
Mindre        Minst
Mycket       Lite

Antal
Fler             Flest
Få               Färre
Många mer

Tid
Nu              Sedan           Tidigare

Pris
Billigare       Dyrare

Ålder
Äldre           Äldst
Yngre          Yngst

Tillslutet använde vi alla exempel ord och förklara vi till varandra med hjälp av lärarens Jonas.

onsdag 5 februari 2014

De fyra räknesätten

Det var bra inflammation från börja  att veta de fyra räknesätten hur kunna man säga vad är de kallat.

I dag jag fick vara med en lärare som heter Stina.Och en grupp klasskamrat.De som heter  Leila, Nelson,och Fatima. Stina säger att vi ska börja dela in korten i olika högar.

Från börja förstå inte vi vad Sina mena.Vi dela tre hög korten, Första vi hade en hög med siffror, andra hade vi med ord, och en tredje hög med symboler. 

Sen blir lättare för vi för att förstå när vi gjorde räkneexemplen.Med hjälp av Stina förklara. Då kunde vi se tydligare vad varje ord betyder och vilken funktion har.

Sedan hämta jag min telefon att ta kort på alla mina klasskamrat hade dela de fyra räknesätten.

Under laborationen berättade jag att jag räknade multiplikationstabellen jättesnabbt på thai och jätte sakta på svenska då blev Stina och mina klasskamrat imponerad.

I sluten kommer två kompisar och vi hjälpa förklara alla de fyra räknesätten som är kvar på bordet.Addera, Subtraktion, Multiplicera, Division. De fyra räknesätten måste jag träna mera för att bli brätte och lättare.

I framtiden  kanske blir fortare på svenska multiplikationstabellen. Hoppas jag. Tack för idag.