onsdag 19 februari 2014

Jämförpris alla affären i Luleå (mat)

Jag ska göra en undersökning i en affär för att jämföra pris med mina klasskompisar.
Eftersom vi hade pratat om matte där för vi ska lära oss om mängd, och sen jämför med pris.
Jag ska föra till Ica kallkällan och vi få se vilken affär som är billigast.
Matkasse
vara                    varumärke                  Mängd                  Pris                                         Jämförelsepris

jasminris              Ica                              2 kg                     22,90 per kg

olivolja                                                  2 l                          34,90

pasta     ruot.      Ica                             500 g                      11,90

potatis ortens                                        1,5                           9,90                                                                          
ägg   14,90                                            6 st                        14,90                                                                        
mjölk                                                     1 l                         10,50                                                                          
gurka                  Ica                              2 st                        25                                                                          
morötter                                               500 g   ( 200 g)       7,90                                                                        
vitlök                                                     1 st                        2.54                                                                          
kyckling                                                 2 kg                            74,90 ( per 1 kg )                                                                                            
falksalt                                                   500 g ( 600g)        9,90                                                                          
bröd                                                      1 påse                   25,90                                                                    
ost       hushållsost                                   1 kg                       89,90                                                                                                            
smör                                                       1 p k t                    31,90
       

2 kommentarer:

  1. Bra att du har kommit igång och valt affär. Ska bli spännande att se på onsdag vilken affär som har den billigaste matkassen.

    SvaraRadera
  2. Jag ser att du också fyllt i priserna nu. Bra!

    SvaraRadera