onsdag 5 mars 2014

Pris/Kasse(kr)

I dag på Komvux var jag och Thwe Thwe oo jobbade tillsammans. Först vi val 3 av dem affären som våra klasskamrater undersökning på priset.

Den 13 februari eftersom vi hade gjort färdigt med undersökningen i före veckan.  Vi jämförande mellan de 3 olika pris i mat affärer.

Vi hade ritat diagram med tre olika färg och visade att det blev Coop som var dyrare med pris 589 kr.
Den andra mellan pris var Ica Storheden med pris 342 kr och affären som var billigast var Willy med pris 306 kr.

Till exempel 2 kg jasminris kostade 41,90 kr på Coop. Och på Willys kostade 2 kg jasminris 29,90.  
Jag och min kompis hade jobbat tillsammans och vi färdigt men diagram och vi ska skriva in i sin blogg.

Tillslut fick jag lärt mig på matte hur kunde jag jämförande pris och att bygga Diagram och det var skillnad mellan de olika affärer som visade tidligt diagram.
De varor som var billigare eller dyrare det handla om mångas varumärket, kvalitet, ekologisk, transportresor och affären som nära hemma.
så om man vill klara sig med ekonomi då måste man kunde matte.





Inga kommentarer:

Skicka en kommentar