onsdag 12 mars 2014

Coop forum var dyrast


I mars 2014 gjorde vi en undersökning av Luleås matvaruaffärer. 



Resultatet visas i diagrammet:

Röd färg: Willys
Blå färg: Ica supermarket
Gul färg: Coop forum

Coop var dyrare med ett pris på 589 kr för matkassen. Mitt emellan pris hade Ica Storheden med 342 kr och affären som var billigast var Willys med pris 306. 


Utgångspunkten var att handla olika livsmedel som vi använder i vardagen. Till exempel 2 kg jasminris kostade 41,90 kr på Coop. Och på Willys kostade 2 kg jasminris 29,90.  Här är inköpslistan:

Tolkning och summerring :
De varor som var billigare eller dyrare det handla om många olika varumärket, mängd ,kvalitet ekologisk, transportresor och affären som nära hemma.T.ex om jag vill handla några paket mjölk jag måste tänker på hur lång tid tar sig till också på bensin för att köra. Så om man vill klara sig med ekonomi då måste man kunde allt om matte.


Matkasse
vara                    varumärke                  Mängd                  Pris                                         Jämförelsepris
jasminris              Ica                              2 kg                     22,90 per kg
olivolja                                                  2 l                          34,90
pasta     ruot.      Ica                             500 g                      11,90
potatis ortens                                        1,5                           9,90                                                                    
ägg   14,90                                            6 st                        14,90                                                                    
mjölk                                                     1 l                         10,50                                                                      
gurka                  Ica                              2 st                        25                                                                    
morötter                                               500 g   ( 200 g)       7,90                                                                    
vitlök                                                     1 st                        2.54                                                                    
kyckling                                                 2 kg                            74,90 ( per 1 kg )                                                                                      
falksalt                                                   500 g ( 600g)        9,90                                                                        
bröd                                           &nbsp

2 kommentarer:

  1. Här är exemplet hur det presenterande inlägget skrivs: http://matematikplussprak.blogspot.se/2014/03/skriv-en-presenterande-text.html

    SvaraRadera
  2. Inledning: Tydlig inledning, men du skriver inte vilka "vi" är. Du skriver inte heller varför undersökningen gjordes. Det kan du lägga till.

    Tolkning av data. Tydligt diagram och tydlig text. Bra

    Du har också en tydlig utgångspunkt och din diskussion har en intressant vinkling. Bra!

    SvaraRadera