onsdag 19 februari 2014

Jämförpris alla affären i Luleå (mat)

Jag ska göra en undersökning i en affär för att jämföra pris med mina klasskompisar.
Eftersom vi hade pratat om matte där för vi ska lära oss om mängd, och sen jämför med pris.
Jag ska föra till Ica kallkällan och vi få se vilken affär som är billigast.
Matkasse
vara                    varumärke                  Mängd                  Pris                                         Jämförelsepris

jasminris              Ica                              2 kg                     22,90 per kg

olivolja                                                  2 l                          34,90

pasta     ruot.      Ica                             500 g                      11,90

potatis ortens                                        1,5                           9,90                                                                          
ägg   14,90                                            6 st                        14,90                                                                        
mjölk                                                     1 l                         10,50                                                                          
gurka                  Ica                              2 st                        25                                                                          
morötter                                               500 g   ( 200 g)       7,90                                                                        
vitlök                                                     1 st                        2.54                                                                          
kyckling                                                 2 kg                            74,90 ( per 1 kg )                                                                                            
falksalt                                                   500 g ( 600g)        9,90                                                                          
bröd                                                      1 påse                   25,90                                                                    
ost       hushållsost                                   1 kg                       89,90                                                                                                            
smör                                                       1 p k t                    31,90
       

onsdag 12 februari 2014

Instruktioner: Ett matematiskt lexikon

I dag fick jag vara med en grupp klasskamrater.Med en lärare som heter Jonas.
Förts vi pratade om" enhet meter" allting  man kan meta.
 "Enheter" svara rätt på enhet meter.
Om vi vill meta på hastighet( v) hur fort man får kör bil.Vi räkna med 1( m) eller sekunder.
Vi vill vetta hur mycket massa(innehåll) kött, socker, och ris vi svara med kilogram.
Vi vill vetta hur längd( l )koppen, tv,bilen,och huset  svara rätt är meter.

Sedan vi pratade om exempel på ord till Laboration Ett matematisk lexikon.
Storlek
Större än    Mindre än  Lika med
>                 <               =
6>              3<6            2.3=6

Mer            Mest
Mindre        Minst
Mycket       Lite

Antal
Fler             Flest
Få               Färre
Många mer

Tid
Nu              Sedan           Tidigare

Pris
Billigare       Dyrare

Ålder
Äldre           Äldst
Yngre          Yngst

Tillslutet använde vi alla exempel ord och förklara vi till varandra med hjälp av lärarens Jonas.

onsdag 5 februari 2014

De fyra räknesätten

Det var bra inflammation från börja  att veta de fyra räknesätten hur kunna man säga vad är de kallat.

I dag jag fick vara med en lärare som heter Stina.Och en grupp klasskamrat.De som heter  Leila, Nelson,och Fatima. Stina säger att vi ska börja dela in korten i olika högar.

Från börja förstå inte vi vad Sina mena.Vi dela tre hög korten, Första vi hade en hög med siffror, andra hade vi med ord, och en tredje hög med symboler. 

Sen blir lättare för vi för att förstå när vi gjorde räkneexemplen.Med hjälp av Stina förklara. Då kunde vi se tydligare vad varje ord betyder och vilken funktion har.

Sedan hämta jag min telefon att ta kort på alla mina klasskamrat hade dela de fyra räknesätten.

Under laborationen berättade jag att jag räknade multiplikationstabellen jättesnabbt på thai och jätte sakta på svenska då blev Stina och mina klasskamrat imponerad.

I sluten kommer två kompisar och vi hjälpa förklara alla de fyra räknesätten som är kvar på bordet.Addera, Subtraktion, Multiplicera, Division. De fyra räknesätten måste jag träna mera för att bli brätte och lättare.

I framtiden  kanske blir fortare på svenska multiplikationstabellen. Hoppas jag. Tack för idag.